Pages Navigation Menu

My 4 Week Bread Challenge – Evaluating the Cost

 

As the co-manager of my home, I’m constantly evaluating the cost of food and items we buy.  It is one way I can make an educated decision on whether it’s something we should continue buying or doing in order to maintain a healthy grocery budget. Today I’m going to share with you the financial cost of making my own bread for the month of September.

Before we evaluate the cost let me show you how much bread I made.

This month I’ve made: 5 loaves of sandwich bread, 4 loafs of english muffin bread, 8 biscuits, 16 hamburger buns, 42 pumpkin muffins, 8 loaves of Artisan bread and one pan of corn bread. Four bags of blueberry bread mix and three bags of corn bread mix are ready to make for next month. I also bought one loaf of bread over the weekend because I was sick.

I understand that is a lot of bread! You’re probably thinking, “How much weight did you gain this month with all that bread?!”  :) First off I didn’t eat all that bread by myself. We had 3 adults living in the house and a toddler.  Along with 3 luncheons with friends and 2 families joining us for dinner or dinners.  Lastly, 3 loaves of Artisan bread were given as gifts to friends.

Evaluating the cost was and is a little tricky.  Majority of the ingredients I needed for making bread I already had on hand.  So I’m going to break down the costs into two categories.  The first category is how much money was spent out of this months grocery budget.  The second category will be on-hand ingredient prices. I will detail when I bought them to give you a little bit of how long they have lasted for our household.

September Grocery Budget for Bread 

  • All purpose flour (10 lbs) – $2.86
  • White Whole Wheat Flour (10 lbs) – $6.88
  • Butter (1 lb) – $2.49
  •  Canned pumpkin – $4.28
  • Store bought loaf – $2.49
  • Cooking Spray – $1.49
  • Milk – $3
  • Eggs – 0.20 (I only used 2 eggs for bread)
TOTAL COST = $20.69

 On-Hand Ingredient Prices

  • Raw Sugar (6 lb bag from Costco purchased in July) – $11
  • Honey (32 oz container from Costco purchased in June) – $13
  • Yeast (2 lb bag from Costco purchased in June) – $5
  • Sea Salt (Bought from Walmart in August) – $2
  • Chocolate Chips – (96 oz bag purchased from Costco in July) – $9
  • Cake Mix (3 boxes purchased at Target clearance). $3.30

TOTAL COST COMBINED FROM PREVIOUS MONTHS = $43.30

Note: The ingredients in the second category (on-hand), I still have a good portion left  (except the honey is starting to run low). Looking at when I bought these items, shows me when I might need to buy them again based on how much I have left right now.  And for the future it shows me how much I need to stock up on.  Since baking prices will be at their rock bottom price as we head into the holiday season, I can forecast how much of my grocery budget will require baking ingredients.

Now to truly compare the prices and cost effectiveness, I have to evaluate another month. When I  looked over my receipts from August, here is the break down of what I paid for bread.

  • 4 loaves of sandwich bread – $10
  • 2 packages of sandwich thin bread – $5
  • White Whole Wheat Flour – $3.44
  • All Purpose Flour – $1.88
  • Butter – $1.25
  • Eggs – 0.40

Total Cost – $21.97

The big question is what did I get for $21.97? Only 2 loafs of blueberry bread, 4 loaves of store bought bread, 2 packages of sandwich thin bread and left over flour for September.

Overall, yes it was more cost effective to make all of my bread.  Evaluating how much I spent also helps me see, “Is there ways I can lower the price even more?” Using other money saving techniques such as coupons, rock bottom price or the clearance shelf.

But was it time effective also? I’ll answer that question tomorrow as I wrap of this little 4 week bread challenge series! Until then, I have a question for you.

Do you evaluate the cost of items in your home? If not, give it a try.  It’s a great way to see if something is really cost effective or not, as well as, identify ways to cut the cost by using money saving techniques. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 Comments

  1. I generally only buy sandwich bread, but can occasionally be tempted by the garlic or cheese bread at Costco or marked down plain old French at WM if I am in a hurry to get dinner on or know we are having a crazy day.

    I want to figure out how to make the torta rolls from Costco. They work really well in my panini press and I only paid $5 for it at a garage sale, so it seems dumb to pay $5 for rolls to cook on it!

    You have inspired me though, I have a batch of Artisan Pizza in 5 and Artisan Bread in 5 in the refrigerator. We are having the pizza tonight.

    • I can attest that I’m lured by a lot at Costco, it can be a dangerous store for me. HA! :) I think everything they make is just amazing!

      I’m sure if you can make Artisan bread torta rolls will be just as easy. :)

      I love how easy their recipes are from Artisan Bread in 5 minutes a day! I used the master recipe last week to make pizza on the grill and it worked beautifully. I didn’t use a pizza stone either, just made sure the it was floured well on both sides. Something about grilled pizza, its amazing! :)

      Enjoy your pizza tonight Deb! Thank you for your comment!

      • We are doing Papa Murphy’s knockoffs tonight, Chicken Garlic Alfredo and Mediterranean Chicken Garlic which my teens won’t eat because they say that spinach does NOT go on a pizza. 😉 We’ll see how it turns out……..

        • Hope you have a fabulous dinner, it sounds awesome!